Az újpesti Csokonai Vitéz Mihály Általános Iskola és Gimnázium és a 16. kerületi Csonka János Műszaki Szakközépiskola és Szakiskola kadétjai különleges szemináriumsorozaton vehetnek részt. Több alkalommal is japán mesterek érkeznek hozzájuk tradicionális japán harcművészeti edzéseket tartani.
A programot Nagy László, a Magyar Honvédség Katonai Rendészeti Ezred Kiképzési Főnökség beosztott altisztje indította el, aki elmondta, nagyjából 2021 óta foglalkozik katonai közelharcoktatással a kadétképzés keretein belül. Ezzel a szemináriumsorozattal, ahol japán mesterek tartanak foglalkozásokat a diákoknak, az volt a célja, hogy kicsit a japán vonal is megjelenjen a Honvéd Kadét Programban.
„A civil életben is azt tapasztaltam, hogyha egy-egy edzőtáborba japán mesterek érkeztek edzéseket tartani, egészen más hangoltságban álltak fel a tatamira a fiatalok. Még nagyobb tisztelettel és koncentráltsággal kezdenek bele a munkába és ez meglátszik a gyakorlatok, a mozgásformák végrehajtásán is” – emelte ki Nagy László, aki elmesélte azt is, hogy a karate Magyarországra a hetvenes évek elején tört be és a 80-as, 90-es években már mindenki ismerte ezt a sportágat, de az ezredforduló után tömegével jelentek meg a különböző küzdősportok, így a nyilvánosságban kissé a háttérbe szorult a japán vonal. Neki a szemináriumokkal az is a célja, hogy népszerűsítse a szigetország küzdősportjainak ősi hagyományát is.
„Ha keleti harcművészetet űz egy kadét vagy bármilyen más sportágat, és azt rendszeresen, négy éven át végzi, akkor saját magán tapasztalhatja meg, hogy a befektetett munkával, milyen fejlődést tud elérni, mindig egy újabb lépcsőfokkal előrébb tud kerülni. Ez a felismerés pedig az egész életére pozitív hatással lesz a későbbiekben” – szögezte le a közelharcoktató.
A szemináriumon edzést tartó japán mester a kétdanos Ken Kaida volt, aki a Kanagawa prefekturában lévő Tokai Egyetem testneveléskarán végzett harcművészeti szakon. A 29 éves ifjú mester hat éve él hazánkban és Cegléden, az Ungvári Judo Központban tanít.
A japán edző a Honvédelmi Sportszövetség médiastábjának látogatásakor elmesélte, az ő célja az, hogy minél több gyerekkel megszerettesse ezt az ősi japán harcművészeti ágat. Ő maga 10 évesen kezdett judózni, és bár eleinte nem, de később ráérzett a szépségére és megtetszett neki a dinamikája, a dobások és leszorítások világa.
Nézd meg videónkban, hogyan zajlik egy ilyen edzés!