A Magyar Honvédség minden élethelyzetre tud alternatívát kínálni – jelentette ki dr. Kutnyánszky Zsolt, a Honvédelmi Minisztérium haderőfejlesztésért és védelempolitikáért felelős államtitkára a 25. Educatio Nemzetközi Oktatási Szakkiállításon, a Hungexpo Budapesti Vásárközpont „A” csarnokában.
Dr. Kutnyánszky Zsolt hazánk legnagyobb pályaválasztási eseményén úgy fogalmazott, soha nem változott olyan gyorsan a munkaerőpiac, mint amilyen változásokat jelenleg tapasztalunk, ugyanakkor a képzési paletta is egyre gazdagabb.
„A pályaválasztás a fiatalok életében az első nagy, felelősségteljes döntés, az előző generációkhoz képest azonban nagyobb a valószínűsége egy későbbi pályamódosításnak” – mondta. Kiemelte: a Magyar Honvédség azokat is meg tudja szólaltatni, akik életre szóló hivatásul választanák a katonai pályát, de azokat is, akik tartalékosként szeretnének tenni a hazájukért, főállásuk vagy tanulmányaik mellett. Ehhez szakmai hátteret, anyagi és karriertámogatást biztosítanak, miközben folyamatosan nő a honvédség társadalmi támogatottsága is – tette hozzá.
Mint fogalmazott: Magyarország egy olyan erős és modern hadsereget épít, amelyet hűséges, kötelességtudó, bátor, fegyelmezett és bajtársias katonák alkotnak. Az államtitkár felidézte, hogy a védelmi költségvetésünk elérte a hazai bruttó össztermék (GDP) 2 százalékát, ezáltal teljesítettük NATO-kötelezettségünket. Jó ütemben halad a honvédelmi és haderőfejlesztési program megvalósítása.
„A modern haderő építéséhez szükségünk van az önmagát ellátni képes hazai hadiiparra is, amelynek mára már számos gyártási képessége kiépült” – húzta alá.
Dr. Kutnyánszky Zsolt emlékeztetett arra is, hogy a honvédségnek tizenöt felsőoktatási intézménnyel van együttműködési megállapodása. A tavaly megújított kooperációk új lehetőséget teremtenek a védelmi ipar, a kutatás-fejlesztés és innovációs törekvések összehangolására, a honvédelmi ismeretek átadására, de akár a toborzásra is.
A felsőoktatási honvédelem tantárgy oktatása keretében például a Pécsi Tudományegyetem (PTE) 10 kreditet biztosít azoknak a hallgatóknak, akik elvégzik az egységes alapkiképzést. Jelenleg a PTE-n tanul a legtöbb nyilvántartott, aktív felsőoktatási hallgatói jogviszonnyal rendelkező területvédelmi tartalékos katona.
Hangsúlyozta: a tavalyi „Szeretem, megvédem!” országos tartalékos toborzókampány elsődlegesen a felsőoktatásban tanulókat igyekezett megszólítani; a hallgatók dinamikus, jó tanulókészséggel rendelkező csoportot alkotnak. Mint ismertette, motivációs rendszert is kidolgoztak a tartalékos állomány bővítéséhez.
A tartalékosnak jelentkezők bruttó 150 ezer forintos szerződéskötési díjat kapnak, rendelkezésre állási díjuk éves szinten bruttó 600 ezer forint. Emellett minden tartalékos egy évben három, a honvédséghez általa csatlakozó személy után fejenként 500 ezer ajánlási bónuszt kaphat, ha teljesülnek a szükséges feltételek.
„Ezek mellett további plusz juttatásokat kaphatnak az egyetemisták, például tartalékos egyetemi ösztöndíjakat vagy felvételi többletpontokat” – mondta. Beszédében kitért arra, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Hadtudományi és Honvédtisztképző Kara az ország egyetlen olyan oktatási intézménye, ahol katonai felsőoktatás folyik. „Az országnak szüksége van tettre kész, elhivatott és jól képzett fiatalokra” – összegezte.
A szakkiállításon dr. Kutnyánszky Zsolt megtekintette a Magyar Honvédség és az NKE Hadtudományi és Honvédtisztképző Karának kitelepülését, felkereste az MH Sportszázad katonasportolóit és a honvédségi toborzópont katonáit is.
Forrás: honvedelem.hu