Inspiráló volt az űrkutató diákok második személyes találkozója

2025. jan. 22. - szerda

Eddigi eredményeiket és terveiket mutatták be a zsűrinek, a szervezőknek és egymásnak a CanSat 2025 nemzetközi műholdszimulációs verseny magyar indulói, akik január 18-án második alkalommal találkoztak személyesen az Európai Űrügynökség szokásos éves vetélkedőjének keretében, az Óbudai Egyetemen.

Az eseményt Székely Anna Krisztina, a Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) főtitkár-helyettese nyitotta meg. Beszédében hangsúlyozta, hogy a szervezők nagyon büszkék a versenyre és a részt vevő középiskolásokra, akik munkájukkal a jövő innovációinak alapjait fektetik le. Arnócz István, a MANT főtitkára köszöntőjében kiemelte, hogy egy álom megvalósítása csapatmunka, amelyben mindenkinek megvan a maga feladata.

A rendezvény második, networking szakaszában a versenyző csapatok bemutatták projektjüket, valamint nyílt kapcsolatokat építettek, és ötleteket merítettek a zsűrivel és az egymással folytatott konzultációk során. Ezt követően a tavalyi győztes csapat, a CapySat tagjai osztották meg tapasztalataikat és tanácsaikat a versenyzőkkel.

A diákok számára kiemelkedő pillanat volt, amikor Detre Örs Hunor, nemzetközi hírű űrkutató ismertette, miként nyílik részvételi lehetőség a Hunity műhold létrehozásában. Elmondta, hogy aki csatlakozik a projekthez, az akár az Amerikai Űrkutatási Hivatal (NASA) szakembereivel is együtt dolgozhat egy igazi műholdon, amelyet felbocsátanak a világűrbe. Hangsúlyozta, hogy a CanSat verseny remek ugródeszkát jelenthet a résztvevő középiskolásoknak karrierjük megalapozásához.

Végül a zsűri tagjai részletes visszajelzéseket adtak a csapatok projektjeiről, kiemelve a legfontosabb fejlesztési irányokat és megoldási lehetőségeket. Székely Anna Krisztina további nemzetközi versenyeket is ajánlott a diákok figyelmébe, köztük a Moon Camp Challange-et, ahol Hold-bázis tervezése a feladat, vagy a Klíma detektívek programot, amely a természetvédelemre fókuszál.

A jövő tudományának egyik legizgalmasabb területe az űrkutatás, amely iránt fokozottan érdeklődnek a magyar fiatalok is. Az Európai Űrügynökség (ESA) 1999 óta évente meghirdetett nemzetközi műholdszimulációs versenyét a 2020-as lezárások idején – a Magyar Honvédség támogatásával – online rendezték meg először Magyarországon. Ma már személyes fordulókon keresztül vezet a verseny a döntőig.

CanSat 2025 versenyre jelentkező 84 csapat olyan szakmai és háttérfeladatokat kapott, amelyekkel a hivatásos kutatók foglalkoznak. Elektronikai és szoftverfejlesztési, 3D nyomtatás és hardveres feladványok mellett projekt- és csapatmenedzsmenttel, társadalmi kommunikációval és marketinggel, ennek részeként angol szakmai jelentések és beszámolók közlésével, valamint videós háttéranyagok készítésével is foglalkozniuk kell a diákoknak.

A versenyre nevező több mint 300 diák tavaly novemberben az ELTE Természettudományi Karán találkozott először személyesen. Összesen 63 csapat küzd azért, hogy a fináléban összemérhesse erejét. A döntősöket (10 csapat + 3 tartalék csapat) a verseny következő, március 8-ra tervezett fordulójában választja ki a zsűri. A döntőt várhatóan a tatárszentgyörgyi lőtéren rendezik meg április 4-5-én.

Forrás: honvedelem.hu

Újabb négy évre bizalmat kapott a Budapesti Honvéd SE vezetése

Újabb négy évre bizalmat kapott a Budapesti Honvéd SE vezetése

Társadalmi elnöknek Simicskó Istvánt, ügyvezető elnöknek Gergely Istvánt választotta újra tisztújító küldöttgyűlésén a Budapesti Honvéd Sportegyesület. Új tagként került a klub elnökségébe dr. Eleki Zoltán ezredes, a Honvéd Vezérkar Kiképzési Csoportfőnökség...

bővebben
Regionális selejtezők

Regionális selejtezők

Megkezdődtek a Honvédelmi Sportszövetség által szervezett Lövész Kupa regionális selejtezői. A balassagyarmati Honvédelmi Sportközpontban január 31-én rendezték a versenyeket, aminek eredményei az intézmény facebook oldalán megtekinthetők. Balassagyarmaton a régió 15...

bővebben
Honvéd kadétok páncélos mustrán

Honvéd kadétok páncélos mustrán

A Honvéd Kadét Programban résztvevő iskolák diákjai látogattak az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz. A középiskolások megismerkedtek a tatai alakulat felépítésével, feladatrendszerével és eszközparkjával is. És hogy mi tetszett legjobban nekik? Természetesen az...

bővebben