„Új fejezetet nyitunk a Zala vármegyei toborzás történetében” – fogalmazott dr. Drót László dandártábornok, az MH Területvédelmi és Hadkiegészítő Parancsnokság parancsnoka az MH Bauer Gyula 5. Területvédelmi Ezred Zala Vármegyei 20. Hadkiegészítő és Toborzó Iroda új székhelyének átadóünnepségén, január 21-én.
Drót László dandártábornok beszédében kiemelte, hogy a „Szeretem, megvédem!” tartalékos kampány számadatai magukért beszélnek. Tavaly június óta rekordszámban, már 3900-an kötöttek szerződést a Magyar Honvédséggel, és a tartalékosok közül 272-en választották a hivatásos katonai pályát. Egyre több embernek fontos Magyarország biztonsága és védelme.
A dandártábornok emlékeztetett rá, hogy a honvédség két meghatározó komponense a hivatásos haderő és a területvédelmi tartalékos rendszer. A hivatásos haderő professzionális katonákból áll és ezt egészíti ki az egész országot lefedő tartalékos rendszer, amelynek keretében helyben képzik és alkalmazzák a motivált, hazaszerető állampolgárokat.
A területvédelmi tartalékos rendszer különlegessége, hogy a katonák kiválóan ismerik azt az országrészt, ahol élnek és szolgálnak. A területvédelmi tartalékos katona „a rendszer szíve és motorja”, elkötelezett hazája védelme iránt, és a helyi közösség részeként erősíti a honvédség és a civil lakosság közötti kapcsolatot – fogalmazott Drót László.
„Az új iroda nemcsak méltó környezetet biztosít szakembereinknek és az érdeklődőknek, hanem szimbóluma is annak, hogy a Magyar Honvédség képes alkalmazkodni a modern kor kihívásaihoz, miközben hű marad a hagyományaihoz és értékeihez. A korszerű infrastruktúra lehetővé teszi, hogy hatékonyabban végezzük a toborzási tevékenységünket, feladatainkat. Méltóbb keretet ad annak a nemes küldetésnek, amit a honvédség képvisel” – mondta az iroda jelentőségével kapcsolatban Drót dandártábornok, hozzátéve: a modern iroda kiváló helyszínként szolgál majd a tartalékosokat érintő képzéseknek is.
Az épületen 2011 és 2023 között, amikor a zalai kormányhivatalhoz tartozott, 280 millió forint értékű korszerűsítést végeztek el – közölte az átadó ünnepségen Sifter Rózsa Zala vármegyei főispán.
Vigh László, a térség országgyűlési képviselője szerint az 1990-es években úgy döntöttek, hogy nincs szükség honvédségre, akkoriban szűntek meg a zalaegerszegi laktanyák. „Nagyon fontos a hon védelme, hogy minden állampolgár biztonságban érezze magát, és ehhez erő kell, amit a katonák biztosítanak” – fogalmazott.
Gecse Péter, Zalaegerszeg alpolgármestere arról emlékezett meg, hogy már az 1600-as évek óta katonavárosnak nevezték a zalai települést. A rendszerváltozás idején, a helyi laktanyák felszámolásáig az ország legnagyobb, 3500 fős alakulata működött Zalaegerszegen.
Forrás: honvedelem.hu