Milyen bemeneteli elvárásoknak kell eleget tenniük azoknak, a honvédelem ügye iránt elkötelezett jelentkezőknek, akik csatlakoznak a Magyar Honvédség tartalékos katonáihoz? Hogyan épül fel az alapkiképzés, hány évre szerződhetnek, és milyen feladatokban vehetnek részt, miután felesküdtek a haza szolgálatára? A honvedelem.hu által készített interjúban ezekre a kérdésekre is válaszolt Gyurik Alexandra főhadnagy, az MH vitéz Reviczky László 1. Területvédelmi Ezred (MH 1. TVE) Hadműveleti és Kiképzési Főnökség beosztott tisztje.
Pontosan mit jelent az önkéntes tartalékos szolgálat?
Ez a szolgálati forma ideális lehetőség lehet azok számára, akik tanulmányaik, esetleg civil foglalkozásuk mellett szeretnének tenni a haza védelméért. A tartalékos katonák elsődleges feladata, hogy – szükség esetén – kiképzett katonaként segítsék a Magyar Honvédség műveleteit. Cserébe életre szóló élményeket, barátokat, a hétköznapi életben is kiválóan hasznosítható ismereteket szereznek, mindemellett kiemelt illetményre is jogosultak.
Mik a bemeneteli követelmények, és hol tudnak jelentkezni azok, akik elkötelezettek a honvédelem ügye iránt?
Akárcsak a szerződéses és hivatásos katonáknál, úgy az önkéntes tartalékos szolgálatnál is alapkövetelmény, hogy a cselekvőképes jelentkező legyen legalább 18 éves, és minimum nyolc általános iskolai végzettséggel rendelkezzen. Az érdeklődök a vármegyeszékhelyeken tudják személyesen felkeresni a toborzóirodákat, de az iranyasereg.hu weboldalon, online űrlap kitöltésével is jelentkezhetnek.
Mennyi ideig tart a kiképzés, és hogyan épül fel?
Bevonuláskor az MH Egészségügyi Mobil Alkalmasságvizsgáló Csoport (MACS) felméri a jelentkezők egészségügyi és pszichikai alkalmasságát, csak ezután kezdődhet a kiképzés. A tartalékosokat a Katonai Alapfelkészítés Program (KAP) alapján készítjük fel. A kiképzés ideje alatt különböző elméleti foglalkozásokon vesznek részt a katonák, majd az általános katonai ismeretek elsajátítása mellett izgalmas gyakorlatok várnak rájuk, egyebek között például robbantás és lövészet.
Az önkéntes tartalékos jogviszonyt vállalóknak az alapfelkészítést 25 napos időtartamban kell teljesíteniük. Ezt megtehetik egybefüggően, vagy hétvégenként végrehajtott modulrendszerű kiképzési formában, vagy esetleg úgy is, hogy a leendő szerződéses legénységi állomány alapkiképzéséhez csatlakoznak.
A három kiképzési forma tartalmában és követelményében megegyezik, különbség csak a végrehajtás módjában van. Mindenki megtalálhatja a számára legideálisabbat. Amennyiben egy tartalékos katona hivatásos vagy szerződéses jogviszonyt kíván létesíteni, a rugalmas kiképzési rendszernek köszönhetően erre is van lehetősége. Ehhez egy 10 napos lövész alapozó felkészítést kell teljesítenie.
A jelentkezők hány évre kötnek szerződést, és mennyi időre kell szolgálatra bevonulniuk?
Általánosságban öt évre, de minimum kettőre kötnek szerződést. Az első szolgálati évben a tartalékos katona 25 kiképzési napra hívható be. Ezt követően pedig évenként 15 kiképzési nappal tervezhetünk. A polgári elfoglaltságokat szem előtt tartva a behívás időpontja a Magyar Honvédség és a tartalékos katona között megállapodás szerint alakul, illetve a behívás időpontjában (indokolt esetben) a katona kérheti a halasztást is. Mindezek figyelembevételével évente 7 nap szolgálatot kötelező teljesíteni.
„A szerződést kötő tartalékosok rendelkezésre állnak a Magyar Honvédség behívásaira.” Ez a kitétel mit jelent pontosan?
A tartalékos katona a szerződésben vállalja, hogy – a beosztás ellátásához szükséges kiképzési feltételek teljesítése mellett – rendelkezésre áll, az előre egyeztetett behívások ideje alatt pedig segíti a Magyar Honvédség munkáját.
Általában milyen feladatokat kapnak az önkéntes tartalékosok?
A tartalékos katona legfőbb feladata, hogy elvégezze az alapfelkészítést és szakfelkészítést, megismerje a Magyar Honvédség működését, egyéni fegyverzetét. Ezt követően részt vehet toborzó szaktevékenységben, elláthat hadisírgondozási feladatokat, határszolgálatot vállalhat, közreműködhet katasztrófavédelmi feladatokban, esetleg díszőrséget adhat a Kapisztrán téren, a Honvédelmi Minisztérium főépülete előtt.
A tartalékos katonák külszolgálatra is pályázhatnak. Ehhez meg kell felelniük az előírt egészségügyi-, pszichikai- és fizikai követelményeknek, majd az aktív állománnyal együtt kell elvégezniük a szolgálat betöltéséhez szükséges felkészítést. Koszovóban, a NATO vezetésű békefenntartó erőben (KFOR) jelenleg is szolgálnak az MH 1.TVE tartalékosai. Az aktuális szolgálati lehetőségeket a Magyar Honvédség online portálján hirdetjük ki, ezekre az alakulat elérhetőségein lehet jelentkezni.
Hol és milyen gyakorlatokon vettek részt tartalékos katonák? Hány napot/hetet szolgálnak ilyenkor?
A behívások időtartama gyakorlatokként eltérő. Az MH 1.TVE tartalékosai szép számmal vettek részt 2024-ben Magyarországon a Valiant Panther, Vigorous Warrior és Moonstar 2024 elnevezésű, valamint az Egyesült Államokban a Ridge Runner gyakorlaton is. Az ezred katonái alájátszói feladatokat láttak el Gödöllő térségében, valamint Hajmáskér helyőrségben együttműködve a hazai, a szlovák és a lengyel erőkkel.
Milyen rendkívüli esetekben hívhatják be őket szolgálatra?
Például különböző katasztrófavédelmi feladatok esetén. 2024 őszén az árvízi védekezésből jelentős számú tartalékos katona vette ki a részét. Szolgálatukat a Honvédelmi Minisztérium, valamint a Honvéd Vezérkar is elismerte.
Milyen juttatásokra számíthatnak a tartalékos katonák?
Legalább kétéves szolgálat vállalása esetén a tartalékosok bruttó 150 ezer forint egyösszegű szerződéskötési díjra jogosultak. Ezt az összeget a próbaidő lejártát követően kapják meg. A szerződés megkötése után jár évi bruttó 600 ezer forint rendelkezésre állási díj, amelyet havonta 50 ezer forintos részletekben folyósítanak.
Bruttó 500 ezer forint „ajánlási bónusz” is jár az önkéntes tartalékos katonának, amennyiben valamelyik, legénységi állományba kerülő szerződéses állományú vagy önkéntes tartalékos katona az ő ajánlásával jelentkezik, és az alapkiképzést követő 6 hónapon túl is szolgálati viszonyban áll a Magyar Honvédséggel.
A felsőoktatásban, illetve a szakképzésben tanuló nagykorú fiatalok pedig versenyképes ösztöndíjakra pályázhatnak: elköteleződési szándékuk mélységétől függően havi 110-350 ezer forint közötti összeggel lehet számolni.
Van lehetőség továbbképzésre is?
A Magyar Honvédség nagy hangsúlyt fektet a katonák folyamatos fejlődésére. Lehet jelentkezni például drónkezelő, katonai közelharc, CLS-Harctéri életmentés tanfolyamokra, vagy közreműködőként vehetnek részt például az MH Altiszti Akadémia által szervezett SERE, azaz „túlélés, elkerülés, ellenállás, kiemelés” tematikájú kiképzéseken.
A tartalékos altiszt- és tiszti állomány speciális képzésen is részt vehet, ezeket többnyire nyáron, kéthetes időintervallumban szervezik.
Emellett a tartalékos katonák minden évben emelt szintű lövészképzésre is jelentkezhetnek. Ez, az MH 1. vitéz Bertalan Árpád Különleges Műveleti Dandár biztosította felkészítés nagy népszerűségnek örvend a katonák körében, hiszen olyan tárgyköröket érint, mint fegyverzettechnika, fegyverkezelés, kiscsoportos harcászat és az ehhez kapcsolódó ismeretek.
2024-ben az alapfelkészítéssel rendelkező állomány egyéni (lövész)szakfelkészítése is elkezdődött. A tervek szerint 3 éven keresztül, 7*2 napos modulképzés keretein belül, egymásra épülve hajtanak majd végre a többi között lövészeti, műszaki, atom-, biológiai- és vegyi (ABV), harcászati, katonai rendészeti és őrzésvédelmi modulokat.
Tavaly a lövészeti, vegyvédelmi és műszaki modul, valamint a harcászat 1-es modulja már lezajlott, és nagy sikert aratott a tartalékos állomány körében. Ezekre a feladatokra jelentős a túljelentkezés, ami nem véletlen: a foglalkozások során életre szóló élményekkel gazdagodnak a résztvevők, hiszen például a Magyar Honvédség legújabb, modern forgószárnyasaival is repülhetnek.
Te miért ajánlanád ezt a szolgálati formát az olvasóknak?
Részben azért, mert a tartalékos katonák számára az alapfelkészítés utáni időszak rugalmas, a meghirdetett izgalmas feladatokat szabadidejükben tudják elvégezni. Számos lehetőség, kihívás vár rájuk, a tapasztalatszerzésen felül pedig olyan ismeretekkel gazdagodhatnak, amelyeket a civil életében is kamatoztatni tudnak. Mindez hozzájárul személyiségük fejlődéséhez is. Ha valaki ki szeretne lépni a komfortzónájából, és egy teljesen speciális területen tenné próbára képességeit, ne habozzon! Tárt karokkal várja a Magyar Honvédség!
Forrás: honvedelem.hu