A HONVÉDELMI SPORTSZÖVETSÉG INDULÁSAKOR MEGFOGALMAZOTT CÉLOK, FELADATOK
»1. TANANYAGFEJLESZTÉS A SPORTÁGAK ÉLMÉNYSZERŰ MEGISMERTETÉSÉHEZ, ILLETVE A HONVÉDELMI NEVELÉS SZELLEMI ÉS EGYÉB, NEM SPORTOS RÉSZEIHEZ KAPCSOLÓDVA SZAKEMBERKÉPZÉSSEL
A Honvédelmi Sportszövetség munkájához, hatékony működéséhez alapvető fontosságú az általános és specifikus munkaformákat, programokat megalapozó tartalmi fejlesztés.
»1.1 SPORTÁGI KÉPZÉSI PROGRAMOK
A Honvédelmi Sportszövetség célja, hogy együttműködjön a sportági szakszövetségekkel annak érdekében, hogy minél több fiatalt tudjon bevonni a rendszeres sportolásba. A Honvédelmi Sportszövetség közreműködőként, támogatóként kapcsolódik be a sportágak fejlesztési programjaiba oly módon, hogy a sportba bekerülő fiatalok több sportágat is megismerhetnek, ezáltal széles mozgásműveltségre tesznek szert. Kiemelt cél, hogy a különböző programokba újonnan bevont fiatalok számára olyan foglalkoztatást, olyan képzést tudjunk biztosítani, ami a honvédelmi nevelés szempontjából hasznosítható elméleti képzést és több sportág megismerését egyaránt lehetővé teszi. A Honvédelmi Sportszövetség tagszervezetei és a sportági szakszövetségek által kidolgozandó sportági képzési programok alapját a Honvédelmi Sportszövetség komplex nevelési-képzési programja képezi, továbbá figyelembe vesszük:
- a szövetségek sportágfejlesztési stratégiáit,
- a különböző korosztályokra vonatkozó, az egyes szövetségek által korábban elkészített képzési tematikákat,
- a Nemzeti Alaptanterv sportági dokumentumait, valamint
- a sportiskolai kerettanterv részeként elkészített sportági tematikákat.
»1.2 HONVÉDELMI ISMERETEK, ELMÉLETI FELKÉSZÍTÉS
A honvédelmi nevelés szempontjából kiemelten fontos a Honvédelmi Sportszövetség komplex szakmai programjához kapcsolódó szakterületek ismeretanyag-tematikájának kidolgozása. A honvédelmi ismeretek pillére, amely kizárólag elméleti ismereteket tartalmaz, magába foglalva az első beavatkozás, az elsősegély; a prevenció, a bűnmegelőzés, közlekedésbiztonság; a vészhelyzet-felismerés, elhárítás, túlélési ismeretek; a térképészet, természetjárás, tájékozódás; és a jelkommunikáció, rádiókommunikáció szakterületek ismeretanyagának tematikáját.
»1.3 NEMZETI ALAPTANTERV (NAT) MÓDOSÍTÁS
A NAT átdolgozása során lehetőség nyílt arra, hogy az új NAT-ban markánsan jelenjenek meg a hazafias honvédelmi nevelés szempontjából fontos területek, ismeretek.
»1.4 SPORTISKOLAI KERETTANTERV SPORTÁGI TANTERVEI
A NAT átdolgozásával összhangban, a honvédelmi nevelés sportági programjait figyelembe véve célszerű volt átdolgozni a sportiskolai kerettanterv sportági tanterveit.
»1.5 AKKREDITÁLT TOVÁBBKÉPZÉS(EK)
A tartalmi fejlesztés kiemelt feladata a pedagógusok honvédelmi neveléssel összefüggő képzésének megszervezése. Fontos előrelépést jelenthet a honvédelmi neveléssel összefüggő, újabb akkreditált pedagógus-továbbképzések indítása.
Lövészetvezetői és sportlövészeti alapismeretek pedagógusoknak lövész szakkörök vezetéséhez – 60 órás akkreditált pedagógus továbbképzés
»2. GÉPJÁRMŰVEZETŐ PROGRAM
A Honvédelmi Sportszövetség tevékenységének kiemelt eleme a gépjárművezetői program, amely az önkéntes tartalékos katonai szolgálat vállalása esetén a lehető legkedvezményesebb áron biztosítja a hivatásos gépjárművezetői engedély megszerzésének lehetőségét.
»3. A HONVÉDELMI SPORTSZÖVETSÉGET, A SPORTÁGAKAT, A TAGSZERVEZETEK BEMUTATÓ ESEMÉNYEK
»3.1 A HONVÉDELMI SPORTSZÖVETSÉG BEMUTATKOZÓ PROGRAMJA
A program keretében szellemi és fizikai aktivitást igénylő vetélkedősorozatot bonyolítunk azon iskolák számára, amelyek az első ütemben megvalósuló Honvédelmi Sportközpontok közelében találhatóak. A program elsődleges célja egy olyan aktív közösség létrehozása, amely megismeri a Honvédelmi Sportszövetség küldetését, tevékenységét, egyúttal a Honvédelmi Sportközpontok indulásakor készek azonnal azokhoz csatlakozni, ott sportolni. Célunk, hogy az elméleti és gyakorlati vetélkedősorozat segítségével élményszerűvé tegyük a honvédelmi nevelést és az ahhoz kapcsolódó testtudatosság kialakítását. A többfordulós vetélkedősorozat nagyszabású záróeseménnyel, országos döntővel zárul.
»3.2. MINTAPROJEKTEK MEGVALÓSÍTÁSA, SPORTSZERCSOMAGOK BIZTOSÍTÁSA
A komplex szakmai program „elsőkörös” megvalósítását mintaprojektek keretében valósultak meg, melynek során a honvédelmi sportközpontok első fejlesztési ütemében szereplő települések közül olyan helyszínek kerülnek kiválasztásra, amelyeken a Honvédelmi Sportszövetség tagszervezetei, sportszervezetei, valamint a honvédelmi nevelés szempontjából kiemelten fontos közoktatási intézmények a legnagyobb koncentráltsággal vannak jelen. A komplex program egyes elemeinek megvalósítását, a fiatal korosztályok széleskörű bevonását különböző sportszercsomagok összeállításával és biztosításával kívánjuk elősegíteni.
»3.3. NYÁRI NAPKÖZIS TÁBOROK
A nyári napközis táborok – egységes táboroztatási tematika alapján – a tizenéves korosztálynak kínálnak komplex programlehetőséget az iskolai nyári szünetben (a tanév zárását követő hetekben).
»3.4 ERZSÉBET TÁBOROKBAN ÉS A HONVÉDELMI TÁBOROKBAN TÖRTÉNŐ MEGJELENÉS, AKTÍV FELADATELLÁTÁS
Az Erzsébet és a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítvány felkérésére a Honvédelmi Sportszövetség – a Honvédelmi Minisztérium Hadkiegészítő Felkészítő és Kiképző Parancsnoksággal együttműködésben – részt vesz az Erzsébet táborok által meghirdetett Védelmi Nap elnevezésű programsorozatában. A Védelmi Napot a tíz héten keresztül tartó táboroztatás minden heti ciklusában azonos napon rendezik meg, bemutatva a Honvédelmi Sportszövetség, a rendőrség, katasztrófavédelem, az Országos Mentőszolgálat és más, védelmi jellegű feladatokat ellátó szervezet tevékenységét, színes programokat kínálva a résztvevőknek.
»4. TAGSZERVEZETEK HAGYOMÁNYOS ESEMÉNYEINEK, PROGRAMJAINAK TÁMOGATÁSA, ÚJSZERŰ TARTALMI ÉS SZERVEZETI MEGOLDÁSOK ÖSZTÖNZÉSE
»4.1 HÉTVÉGI PROGRAMOK PÁLYÁZAT
A Honvédelmi Sportszövetség a tagszervezetek hagyományos programjainak támogatása, új programjaik ösztönzése mellett olyan helyi eseményeket, élményprogramokat is szervez, illetve támogat, amelyek a Honvédelmi Sportszövetség komplex nevelés-képzési programjával összefüggő vetélkedőkkel, versenyekkel, szellemi és fizikai aktivitást elősegítő közösségépítő programokkal a Honvédelmi Sportszövetség bemutatására, tevékenységének szélesebb körű ismertetésére irányulnak mind a gyermekek, mind a családok, a felnőtt lakosság körében. A programok megvalósítását, támogatását elősorban azokon a településeken tervezzük, ahol az első ütemben valósulnak meg a Honvédelmi Sportközpontok. A későbbiekben a turisztikai területen működő szervezetekkel együttműködésben a program kiterjeszthető a családoknak szóló turisztikai programok támogatására is (pl. kerékpáros és vízitúrák).
»4.2 TAGSZERVEZETEINK HAGYOMÁNYOS SPORTPROGRAMJAINAK TÁMOGATÁSA
A Honvédelmi Sportszövetség komplex nevelési-képzési programjának megvalósítását, a honvédelmi nevelésbe bevont fiatalok számának növelését, a tagszervezetek meglévő, hagyományos rendezvényeinek támogatásával, valamint saját foglalkoztatási és versenyrendszer kialakításával is elő kívánjuk segíteni. A tagszervezetek azon kiemelt programjait támogatjuk, melyek leginkább egybeesnek a komplex program célkitűzéseivel. Tagszervezeteink programjainak támogatásával a színvonalas, a résztvevők számára nagyobb biztonságot adó megrendezést, a részvételi létszámot növelő kommunikáció és motiváció biztosítását kívánjuk elérni. A biztonság növelése érdekében valamennyi rendezvényre egységesen kívánjuk biztosítani a korszerű, a fiatalok számára vonzó sport- szereket és eszközöket.
»4.3 TÁMOGATÁS BIZTOSÍTÁSA AZON TAGSZERVEZETEK RÉSZÉRE, AMELYEK ÚJ, A HONVÉDELMI NEVELÉSHEZ KAPCSOLÓDÓ PROGRAMOT VALÓSÍTANAK MEG
A tagszervezetek hagyományos programjainak támogatása mellett a Honvédelmi Sportszövetség támogatni és ezáltal ösztönözni kívánja tagszervezeteit, hogy a meglévő tevékenységük mellett, azt kiegészítve újszerű, a honvédelmi neveléshez kapcsolódó programot dolgozzanak ki, illetve valósítsanak meg. Jelen programelem célja, hogy a tagszervezetek önállóan, egyesületeikkel, vagy más tagszervezettel, illetve a hazafias és honvédelmi nevelési programot megvalósító szervezetrendszerben működő más szervezetekkel együttműködve, új programok megvalósításával aktívan jelenjenek meg a Honvédelmi Sportszövetség közfeladatellátásában, szélesítve annak szakmai programkínálatát.
Célunk továbbá egy olyan informatikai rendszer kialakítása, amely mind az edzőknek, mind a sportolóknak, illetve korosztálytól függően a szüleiknek nyújt támogatást az edzésprogram végrehajtásában. A fejlesztést segítő érintett kör bevonását alapításunkkor megkezdtük.
A Honvédelmi Sportközpontok hatékony működtetése, maximális kihasználtságának biztosítása érdekében elengedhetetlenül szükséges az intézmények szakmai programjának kidolgozása. A feladatellátás szakmai tartalmának kialakítása során meghatározásra kerülnek a megvalósítani kívánt programok, a biztosított szolgáltatások, azok formái, rendszeressége, köre. Fontos továbbá, hogy a Honvédelmi Sportszövetség beszerezte a központok működtetéséhez szükséges sportszereket és -eszközöket is.